Web Sitenizi PageSpeed ile Test Edin

Web Sitenizi PageSpeed ile Test Edin

Google webmaster araçlarına PageSpeed Insights’ ı eklediği günden bugüne bu hizmette çok değişiklik ve güncelleme yaptı. Google arama motoru algoritması ile bütünleşik çalıştığı yönündeki söylemler bir kenara, tüm webmasterların vazgeçmeyecekleri ve bugüne kadar kullanılan, kullandığımız üçüncü parti ara birimler ve araçlar yerine daha çok tercih edildiğini 2010 yılından bugüne kadar ortaya koymuş durumda.

Peki nedir bu PageSpeed Insights? Sitenizi hem mobil hemde desktop cihazlar için sunucu tabanlı ve kullanıcı deneyimi olarak iki şekilde test edip, sitenizin hızına etki eden faktörleri raporlayan bir hizmettir. Kısaca ve kabaca bu şekilde özetleyebiliriz. Eğer url nizi test edip sekmeleri yeşil görmüyorsanız sitenizin ciddi sorunları var demektir. Düzeltin veya düzelttirin.

PageSpeed Insights’ ın Takıntısı;

İlk kullandığımız günden bu güne iki büyük ve sorunlu takıntısını keşfettik PageSpeed’ in. Görsellerin Optimizasyonu ve Sunucu Taraflı Sıkıştırma Özelliği (Gzip).  Her iki optimizasyon da sunucucunuzu ilgilendiren ve web sitenizi barındırdığınız hosting sağlayacısına başvurmanızı gerektirecek şeyler. Eğer sunucunuzda görselleri sıkıştıracak bir modül hizmet dışı ise bunu manuel yapmak veya başka yöntemler geliştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Diğer ve en önemli konu ise Gzip sıkıştırması. Eğer sunucunuz, hostinginiz Apache ise elbette ilk başvuracağınız yontem .htaccess dosyasına sıkıştırmayı aktif edecek kod dizinleri girmek olacaktır. Bunu yapıp gzip aktif mi? oldu mu acaba? diye soracağınız anda online araçlardan faydalanmaya karar vereceksiniz muhtemelen. (http://checkgzipcompression.com/) Bu araç size aktif ve sorun olmadığını söylediği zaman, hemen rahatlamayın, sitenizi PageSpeed ile test edin tekrar. İşte sorun burada başlıyor. PageSpeed size tersini söylüyor??  “Sıkıştırmayı etkinleştirin”. Acaba sorun nerede? Birde GtMetrix’e başvuralım.. Sonuç aynı.

PageSpeed Insights’ ın Amacı;

Google büyük düşünen ve gelecekte kullanılacak hizmetleri başarıyla üreten bir beyin. Bu hizmetinin de amaçlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün;

  • Web sitelerinin önbellekleme işlemini en iyi hale getirmek
  • Ağ üzerindeki veri aktarımını en aza indirmek
  • HTTP sunucusuna gönderilen isteklerin yarattığı yükü azaltmak
  • Sayfalardaki görselleri optimize ederek yüklenme sürelerini azaltmak
  • Mobil tarayıcılarda hızlı dolaşımı mümkün kılmak