PageSpeed “Sıkıştırmayı Etkinleştirin” Sorunu

PageSpeed “Sıkıştırmayı Etkinleştirin” Sorunu

Sayfaları hızlı yüklenmesi için sıkıştırmak SEO açısından neredeyse olmazsa olmaz maddelerden birisi. Bu kısa makalede Google PageSpeed Insights testinde .htacces ile sıkıştırmayı yaptığınız ve hatta sıkıştırmanın aktif olup olmadığını kontrol etmek için çeşitli online araçlardan faydalandınız ve her şey yolunda. Sıkıştırma aktif ama PageSpeed Insights sizden ısrarla sıkıştırmayı etkinleştirmenizi istiyor.

Google’ a güvenin kesinlikle güvenin, (server apache ise) mod_deflate aktif değildir, kurulmamıştır. Peki nasıl anlayacaksınız?

CPanel arayüzünüze giriş yapıp Software / Services kısmında “Optimize Website” ikonunun bulunup bulunmadığına bakın. Eğer yok ise kesinlikle hosting sağlayıcınız ile görüşmeniz veya WHM kontrol paneliniz var ise mod_deflate’ i kurup Apache’ yi derlemeniz gerekecek.

optimisation

Cpanel Software / Services

WHM erişimim var bunu nasıl yaparım? diyorsanız. WHM (WHM Versiyon 11.42) panelinize giriş yapıp Software altında bulunan “EasyApache (Apache Update)” menüsüne ulaşın.

Adım -1 : Default Profil satırında Action kısmındaki ayarlara (Çark Şeklindeki Sembol) tıklayın

default

Adım – 1

Adım -2 : Bu adımda “Net” butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçiyoruz.

Adım - 2

Adım – 2

Adım – 3 : Yine next butonuna tıklayıp “Short option list” sekmesine geliyoruz. Bu sekmeden sayfanın en altında bulunan “Exhaustive Options List” butonuna tıklıyoruz ve apachenin tüm modüllerinin listelenmesini sağlıyoruz. Sayfada arama Yaparak “Deflate” i buluyoruz ve işaretliyoruz.

Adım 3 - Deflate

Adım 3 – Deflate

 

“Save and Build” butonuna tıklayarak Apache’ nin yeniden derlenmesini bekliyoruz. Derleme bittikten sonra url nizi tekrar test ettiğinizde artık sıkıştırma ile ilgili uyarıyı almadığınızı ve puanınızın yükseldiğini görebilirsiniz.