Google ‘dan “Gay Marriage” Gökkuşağı Sürprizi

Google ‘dan “Gay Marriage” Gökkuşağı Sürprizi

by PozitifSoft, 27 Haziran 2015

Google , Cuma günü Amerika’da Yüksek Mahkeme’nin  eşcinsel evliliğin yasallaştırılması kararını kutluyor.  Google’ın arama motoruna “same-sex marriage”, “gay marriage” , “supreme court gay marriage“ yazdığınızda karşınıza renkli bir tasarım çıkıyor.  Sonuç sayfasının sol tarafında ise aynı renklerden oluşan küçük bir kalp çıkıyor.

Google’ın bir nevi gizli oyuncak kutusu diyebileceğimiz “Easter Eggs (Sürpriz Yumurta)”  paketine de eşcinsel evliliği konusu böylece dahil edilmiş oldu. Geçmişte , örneğin, kış tatilleri zamanında arama çubuğuna “Let it Snow” (kar yağsın) yazıp “Kendimi Şanslı Hissediyorum” butonuna tıkladığınızda tarayıcınızda animasyon olarak kar yağışı gözüküyordu. 100 üzerinde yapılmış olan bu süpriz yumurtalar Google tarafından “Easter Eggs” olarak adlandırılıyor.

google gay marriage

google gay marriage

Tasarım mahkeme kararının alınmasından dakikalar sonra göründü. Karar, 5’e 4 çoğunluk oyuyla alındı. Böylece bazı eyaletlerde geçerli olan eşcinsel evlilik, tüm ülkede yasalaşmış oldu. Eyaletler şimdi aynı cinsiyetten olan 2 kişi arasındaki evlilikleri gerçekleştirmek için gerekli lisansı bekliyor.

Google uzun zamandır Eşcinsel haklarının savunuculuğunu yapıyor. Dünya çapındaki eşcinsel onur yürüyüşlerine katılmanın yanı sıra, 2014 New York onur yürüyüşünü, dünyadaki tüm izleyiciler için Google Plus ve You tube üzerinden canlı yayınlamıştı.

Yüksek teknoloji şirketlerinden sadece google bugünün zaferini kutlamıyor, aynı zamanda Apple’ın Eşcinsel CEO’su Tim Cook attığı tweetle bugünü kutladı:

“Bugün, eşitliğin, azmin ve aşkın zaferini işaret ediyor. — Tim Cook (@tim_cook) June 26, 2015”

Bu sırada Facebook ta kullanıcılarının profil fotoğraflarının üzerine gökkuşağı eklemesine olanak sağlayan bir tool ekliyor . Facebook kullanıcıları eşcinsel evliliğin yasallaşmasına dikkat çekmek için avatarlarına koydukları eşcinsel bayrağını yüklerlerken, Facebook ta ilk defa kendine ait bir tool u kullanıcılarına sunuyor.