Gmail’den Spam’e Karşı Akılcı Yollar

Gmail’den Spam’e Karşı Akılcı Yollar

Google, Gmail hesap filtresinin tüm spam e-maillerinin neredeyse %99,9 unu durdurduğu için her zaman kendisi ile övünmüştür, fakat bundan daha fazlasını yapmak istiyor. Gmail spam maillerden tamamiyle arınabilir mi? Google geçtimiz haftalarda bir blog yazısı yayınlayarak Gmail spam filtreleme işlemi için bir dizi iyileştirme açıkladı. Bu akıllı filtremele işlemi “Makine Öğrenimi Teknolojisini” de kapsamaktadır, aynı “yapay noröl ağların “ akıllı filtreleme yapması gibidir ve işletmeler için yeni bu araçlar/ toollar sayesinde her zaman ilgili maillerin Gelen kutusuna gitmesini sağlamaktadır.

Yapay Sinir/Noröl Ağları , esasen bilgisayarlardan bahsediyoruz, beyindeki nöronları taklit edip bilgisayarların “öğrenmesine” olanak sağlarlar. Google bunu, resimleri tanımlamak için ya da “reverse image search” -resimleri kullanarak arama yapmayı mümkün kılmak için bir görev olarak kullanır. Bu noröl ağlar son zamanlarda görmüş olduğunuz trippy images /trippy art (tribal resimler yaratmak için kullanılan bilgisayar programı) yaratmak için de kullanılmıştır.Gmail için, bu ağlar meşru e-mailleriniz gibi kolaylıkla yanlış anlaşılabilecek olan phishing dolandırılıcığı e-maillerini filtreleyebilir. Siz de biliyorsunuz ki bazı siteler Facebook hesabınıza girmek için bilgilerinizi sorarlar, fakat bu sitelerden gelen e-mailler sizin üyelik bilgilerinizi çalmak için kullanılır.

Spam olarak kabul edilebilir içerik eşiği kişiden kişiye göre değişir ve ağlar zamanla filtreme işlemini kişiye göre ayarlayacaktır, zamanla size göre hangi mailleri posta kutunuzda görmek istediğinizi öğrenecektir, sizin posta kutunuzda gördüğünüz e-maili bir başkası spam mail olarak değerlendirebilir.Google ayrıca , “nitelikli, yüksek hacimli “ göndericilerin gönderdikleri mailler adına daha iyi analiz alabilmelerini sağlayan “Google Postmasters Tool” u yayınladı. Yeni araçlar sayesinde kullanıcılar daha iyi anti-spam filtreleri kullanabilecek ve mail gönderebilecek. Sonuçta, kimse banka dekontları için bir spam klasörünü kontrol etmek istemiyor. Google Postmaster Tools geçtiğimiz haftalarda yayınlandı ve Yapay Noröl Ağ kullanımna bu senenin başlarında başlamıştı.

2012 yılında Gmail Google’a göre, spam mesajları %1 kaçırdı. Şimdi, sadece spam mesajların % 0.1’ini kaçırıyor ve sadece olmaması gereken %0,05 e-mailin spam kutusuna geldiği görülüyor ama şirket bu rakamların artabileceğini düşünüyor.

Split Test Prima Posizione