Gerçek Zamanlı Google Trends

Gerçek Zamanlı Google Trends

Sosyal medya reklam kampanyalarının temelinde Viral Pazarlama stratejileri yatar. Sosyal eğilimleri ve talepleri bilmek pazarlama ve reklam açısından hayati öneme sahiptir. İşte tam da bu noktada Google’ ın eski bir aracı olan Trends yepyeni bir arayüz ve hizmetle karşımıza çıktı.

Google en çok aranan kelimeleri ve trendlerini belli periyotlarla açıklardı. Yılda iki kez gibi.  Google Trends için geliştirilen gerçek zamanlı izleme özelliği sayesinde anlık olarak hangi arama teriminin popüler olduğu görülebiliyor. Örneğin, dün gece Cleveland Cavaliers’i 105-97 mağlup ederek NBA şampiyonu olan Golden State Warriors’ın Google aramalarındaki popülaritesi bu araç sayesinde rahatlıkla takip edilebiliyor.

Kullanıcılar diledikleri takdirde gerçekleştirilen ölçümün kapsamını sadece bir dakikalık bir zaman dilimine indirerek anlık takip yapabiliyor. Trend sayfasında yapılan tasarım değişikliği sayesinde güncel hikayeler ön plana çıkarılırken, özel konular ve belli bölgeler için kapsamlı aramalar yapmak da kolaylaşıyor.

Bu anlık takip sayesinde gazeteciler, araştırmacılar, analistler, yazarlar gibi daha pek çok sektörün bu araç sayesinde toplum davranışlarından tutunda, ilgi alanlarına kadar pek çok demografik bilgiye erişebileceği gerçeği önümüze seriliyor.

Bunun dışında “Hottrends” aracı ile anlık istediğiniz ülkedeki popüler aramaları tam ekran karşınızda akarken seyredebilirsiniz. Hem eğlenceli hemde ilginç bir simülasyon olduğu gerçeğini bir kenara bırakırsak kendi adıma gayet eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

Bakınız efendim şu anda Türkiye neleri arıyor 🙂 Buraya tıklayın